SFR16S0003832FR500
Mfr.Part #
SFR16S0003832FR500
Description
RES 38.3K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
1.9mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Tin
Resistance :
38.3kOhm
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Vishay SFR16S0003832FR500
Through Hole FIXED RESISTOR, 38.3kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,