SFR16S0002949FR500
Mfr.Part #
SFR16S0002949FR500
Description
RES 29.4 OHM 1/2W 1% AXIAL
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
No
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.45 mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
29.4Ohm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Vishay SFR16S0002949FR500
FIXED RESISTOR, 29.4Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,