SFR16S0002944FA500
Mfr.Part #
SFR16S0002944FA500
Description
RES 2.94M OHM 1/2W 1% AXIAL
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
Resistance :
2.94MOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Wire
Lead Diameter :
0.45 mm
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Vishay SFR16S0002944FA500
FIXED RESISTOR, 2.94MOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,