SFR16S0002872FR500
Mfr.Part #
SFR16S0002872FR500
Description
RES 28.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
28.7kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
21 Weeks
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Lead Diameter :
0.45 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%