SFR16S0002872FA500
Mfr.Part #
SFR16S0002872FA500
Description
RES 28.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Composition :
Metal Film
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
28.7kOhm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±1%
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
1.9mm
ROHS3 Compliant
Vishay SFR16S0002872FA500
Through Hole FIXED RESISTOR, 28.7kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,