SFR16S0002803FA500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFR16S0002803FA500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 280K OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
20 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Film
Published :
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Pbfree Code :
yes
Resistance :
280kOhm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Through Hole
Diameter :
1.9mm
Package / Case :
Axial
Series :
SFR16S
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Vishay SFR16S0002803FA500
Through Hole FIXED RESISTOR, 280kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,