SFR16S0002709JA500
Mfr.Part #
SFR16S0002709JA500
Description
RES 27 OHM 1/2W 5% AXIAL
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Length :
26mm
Diameter :
1.9mm
Max Power Dissipation :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
200V
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
450 µm
Packaging :
Tape and Box (TB)
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Resistance :
27Ohm
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
500mW
Package / Case :
Axial
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated AC :
200V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Vishay SFR16S0002709JA500
FIXED RESISTOR, 27Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,