SFR16S0002709FR500
Mfr.Part #
SFR16S0002709FR500
Description
RES 27 OHM 1/2W 1% AXIAL
Resistance :
27Ohm
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Packing Method :
TR
EAR99
Contact Plating :
Tin
Series :
SFR16S
Lead Diameter :
450 µm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
Axial
Diameter :
1.9mm
Power Rating :
500mW
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Vishay SFR16S0002709FR500
Through Hole FIXED RESISTOR, 27Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,