SFR16S0002003JR500
Mfr.Part #
SFR16S0002003JR500
Description
RES 200K OHM 1/2W 5% AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
20 Weeks
Resistance :
200kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Packing Method :
TR
Diameter :
1.9mm
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
2
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
500mW
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Vishay SFR16S0002003JR500
Through Hole FIXED RESISTOR, 200kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,