SFR16S0002002JR500
Mfr.Part #
SFR16S0002002JR500
Description
RES 20K OHM 1/2W 5% AXIAL
Axial
Diameter :
1.9mm
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
500mW
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
20kohm
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Published :
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Terminal Shape :
Wire
Vishay SFR16S0002002JR500
Through Hole FIXED RESISTOR, 20kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,