SFR16S0002002FR500
Mfr.Part #
SFR16S0002002FR500
Description
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL
Stock
277
In Stock :
277
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
20kohm
Package / Case :
Axial
REACH SVHC :
Unknown
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Diameter :
1.9mm
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Lead Diameter :
450 µm
Composition :
Metal Film
Published :
2009
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Vishay SFR16S0002002FR500
FIXED RESISTOR, 20kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,