SFR16S0001502JA500
Mfr.Part #
SFR16S0001502JA500
Description
RES 15K OHM 1/2W 5% AXIAL
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Tape and Box (TB)
Diameter :
1.9mm
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Resistance :
15kOhm
Power Rating :
500mW
Voltage - Rated AC :
200V
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Lead Length :
26mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
200V