SFR16S0001402FR500
Mfr.Part #
SFR16S0001402FR500
Description
RESISTOR, 14K OHM, 1/2 WATT, MET
Resistance :
14kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Series :
SFR16S
Radiation Hardening :
No
Published :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
500mW
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
Contact Plating :
Tin
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Mount :
Through Hole
Diameter :
1.9mm
Datasheets
SFR16S0001402FR500
Vishay SFR16S0001402FR500
Through Hole FIXED RESISTOR, 14kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,