SFR16S0001201JA100
Mfr.Part #
SFR16S0001201JA100
Description
RES 1.2K OHM 1/2W 5% AXIAL
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Power Dissipation :
500mW
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±5%
Series :
SFR16S
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Resistance :
1.2kOhms
ROHS3 Compliant
Diameter :
1.9mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.5052mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Vishay SFR16S0001201JA100
Through Hole 1.2kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,