SFR16S0001071FR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFR16S0001071FR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.07K OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
1.07kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Metal Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
20 Weeks
Series :
SFR16S
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
0.45 mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR
Vishay SFR16S0001071FR500
FIXED RESISTOR, 1.07kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,