SFM210-LPSE-S31-SC-BK
Mfr.Part #
SFM210-LPSE-S31-SC-BK
Description
CONN HDR 31POS 0.039 GOLD SMD
Body Breadth :
0.059 inch
Operating Temperature :
-40°C~125°C
UL
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Tube
ECCN Code :
EAR99
Insulation Height :
0.087 2.20mm
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Total Number of Contacts :
31
Current Rating (Amps) :
1A
PCB Contact Row Spacing :
2.2098 mm
Contact Resistance :
20mOhm
Push-Pull
HTS Code :
Terminal Pitch :
2.0066mm
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Body Depth :
0.087 inch
Number of Positions :
31
1 Rows Header, Top or Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 31 Positions Female Socket