SFM210-LPSE-S30-SD-BK
Mfr.Part #
SFM210-LPSE-S30-SD-BK
Description
CONN HDR 30POS 0.039 GOLD SMD
Contact Resistance :
20mOhm
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
HTS Code :
Insulation Height :
0.087 2.20mm
Total Number of Contacts :
30
PCB Contact Row Spacing :
2.2098 mm
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
30
Current Rating (Amps) :
1A
Body Breadth :
0.059 inch
Female Socket
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Body Depth :
0.087 inch
Terminal Pitch :
2.0066mm
1 Rows Header, Top or Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 30 Positions Female Socket