SFM210-LPSE-S21-SD-BK
Mfr.Part #
SFM210-LPSE-S21-SD-BK
Description
CONN HDR 21POS 0.039 GOLD SMD
Connector Type :
Header, Top or Bottom Entry
Current Rating (Amps) :
1A
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
PCB Contact Row Spacing :
2.2098 mm
Number of Positions :
21
Mount :
Surface Mount
Body Depth :
0.087 inch
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Number of Rows :
1
Body Length or Diameter :
0.847 inch
Published :
Total Number of Contacts :
21
Insulation Height :
0.087 2.20mm
Terminal Pitch :
2.0066mm
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Body Breadth :
0.059 inch
Contact Resistance :
20mOhm
1 Rows Header, Top or Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 21 Positions Female Socket