SFH11-PBPC-D32-ST-BK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFH11-PBPC-D32-ST-BK
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HDR 64POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
3A
Termination :
Solder
Connector Type :
Header
Body Length or Diameter :
3.4 inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
4 Weeks
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number Of PCB Rows :
2
Reference Standard :
UL
Number of Positions Loaded :
All
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Body Depth :
0.335 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Material :
Phosphor Bronze
Series :
SFH11
Published :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Insulation Height :
0.335 8.51mm
JESD-609 Code :
e4
Style :
Board to Board
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Type :
Female Socket
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
64
Contact Shape :
Square
Packaging :
Tray
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Color :
Black
Feature :
Polarizing Key
Number of Conductors :
ONE
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Contact Length - Post :
0.126 3.20mm
Sullins Connector Solutions SFH11-PBPC-D32-ST-BK
2 Rows Header Solder Phosphor Bronze Through Hole Tray Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 64 Positions Female Socket