SFCBS-M4-14M-01
Mfr.Part #
SFCBS-M4-14M-01
Manufacturer
Essentra Components
Description
CBS STUD-FIT 14MM STUD FOR 12MM
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
PCB Thickness :
1.57mm
Mounting Type :
Screw Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Hole Diameter :
3.9878 mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
Richco, SFCBS
Material :
Nylon
Feature :
M4 Thread
Support Panel Thickness :
0.062 1.57mm 1/16
Support Hole Diameter :
0.157 (3.99mm)
Mount :
Screw
Length :
24.2062mm
Holding Type :
Snap Lock
Thread Size :
M4
Between Board Height :
0.551 14.00mm
Length - Overall :
0.953 24.21mm