SFC37T35K291B-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFC37T35K291B-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 35UF 10% 370VAC RADIAL
Stock
63
In Stock :
63
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Size / Dimension :
2.910Lx1.910W 73.91mmx48.51mm Lip
Package / Case :
Radial, Can
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Width :
48.514mm
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
370V
Capacitance :
35μF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mount :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
3.030 76.96mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Shape :
Binding Post
Applications :
Motor Run
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 370
Published :
2015
Lead Pitch :
20.574mm
Length :
73.914mm
Operating Temperature :
-40°C~70°C
ECCN Code :
EAR99
Series :
SF
Termination :
Quick Connect, Disconnect
HTS Code :
Lead Spacing :
0.810 20.57mm
Tolerance :
±10%