SFC33S24L291K-F
Mfr.Part #
SFC33S24L291K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP FILM 24UF 3% 330VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 330
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Series :
SF
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Width :
48.514mm
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
73.914mm
Operating Temperature :
-40°C~90°C
Surface Mount :
No
Capacitance :
24μF
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
330V
Terminal Shape :
Binding Post
Height Seated (Max) :
3.030 76.96mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
2.910Lx1.910W 73.91mmx48.51mm
Feature :
High Temperature
Bulk
Rated (AC) Voltage (URac) :
330V
Tolerance :
±3%
Lead Spacing :
0.810 20.57mm