SFC28T35L291K-F
Mfr.Part #
SFC28T35L291K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP 280VAC 1 3/4" OVAL QC TERM
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Ratings :
Series :
SF
Capacitance :
35 µF
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±3%
Size / Dimension :
2.910 L x 1.910 W (73.91mm x 48.51mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Lead Spacing :
0.810 (20.57mm)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Voltage Rating - AC :
280V
Height - Seated (Max) :
3.030 (76.96mm)