SFC24S35K263B-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFC24S35K263B-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 35UF 10% 240VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Pbfree Code :
yes
Length :
73.914mm
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Size / Dimension :
2.910Lx1.910W 73.91mmx48.51mm
Packaging :
Bulk
Width :
48.514mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
240V
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
2.750 69.85mm
Voltage - Rated AC :
240V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 240
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
Binding Post
Capacitance :
35μF
Operating Temperature :
-40°C~70°C
JESD-609 Code :
e3
Applications :
Motor Run
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.810 20.57mm