SFC28S17.5L291K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFC28S17.5L291K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 17.5UF 3% 280VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
ECCN Code :
EAR99
Width :
48.514mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~90°C
Series :
SF
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height Seated (Max) :
3.030 76.96mm
Tolerance :
±3%
HTS Code :
Terminal Shape :
Binding Post
Rated (AC) Voltage (URac) :
280V
Voltage - Rated AC :
280V
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial, Can
Feature :
High Temperature
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 280
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
2.910Lx1.910W 73.91mmx48.51mm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
17.5μF
Length :
73.914mm
Lead Spacing :
0.810 20.57mm