SF6982-18PG-530
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SF6982-18PG-530
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN PLUG MALE 18POS SOLDER CUP
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series :
Shielded Mini-Con-X®
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Orientation :
Keyed
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
COPPER ALLOY
Color :
Black, Silver
Number of Positions :
18
Shell Finish :
Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Backshell Material, Plating :
Thermoplastic
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
0.330 (8.38mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
SF6982-18PG-530
Switchcraft / Conxall SF6982-18PG-530
Plug, Male Pins Copper Alloy Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Gold Nickel Bulk Keyed Threaded
SF6982-18PG-530 Overview
SF6982-18PG-530 Features
Shielded Mini-Con-X® series
SF6982-18PG-530 Applications
There are a lot of Conxall/Switchcraft
SF6982-18PG-530 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER