SF6980-18SG-530
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SF6980-18SG-530
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Orientation :
Keyed
Factory Lead Time :
6 Weeks
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Cable Opening :
0.330 (8.38mm)
Backshell Material, Plating :
Thermoplastic
Series :
Shielded Mini-Con-X®
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
18
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Color :
Black, Silver
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Datasheets
SF6980-18SG-530
Switchcraft / Conxall SF6980-18SG-530
Plug, Female Sockets Copper Alloy Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Keyed Threaded
SF6980-18SG-530 Overview
SF6980-18SG-530 Features
Shielded Mini-Con-X® series
SF6980-18SG-530 Applications
There are a lot of Conxall/Switchcraft
SF6980-18SG-530 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER