SF50S006V4CR1500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SF50S006V4CR1500
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN MICRO SIM CARD PUSH-PULL
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
PC Card Sockets
Number of Contacts :
6
Orientation :
Horizontal
Current Rating :
500mA
Ejector Side :
Right
Insertion, Removal Method :
Push In, Pull Out
Number of Positions :
6
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
Voltage - Rated :
10V
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Housing Material :
Resin
Series :
SF50
Published :
Connector Type :
Connector
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Above Board :
0.047 1.20mm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
1.2mm