SF50S006V4AR1500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SF50S006V4AR1500
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN MICRO SIM CARD PUSH-PUSH
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
PC Card Sockets
Published :
Contact Finish :
Gold
Number of Contacts :
6
Series :
SF50
Housing Material :
Resin
Contact Plating :
Gold
Orientation :
Horizontal
Current Rating :
500mA
Height :
1.2mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Above Board :
0.047 1.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Card Type :
Micro SIM
Connector Type :
Connector and Ejector
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ejector Side :
Left
Number of Positions :
6
Voltage - Rated :
10V