SEK472M010ST
Mfr.Part #
SEK472M010ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Leakage Current :
0.47mA
Terminal Pitch :
7.5mm
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Aluminium
Height :
25mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.692A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Capacitance :
4700µF
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current :
1.41A
Published :
Number of Pins :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 120Hz
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
1.41A @ 120Hz
Diameter :
16mm
Voltage - Rated DC :
10V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
7.493mm