SEK471M063ST
Mfr.Part #
SEK471M063ST
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Voltage - Rated DC :
63V
Number of Pins :
ROHS3 Compliant
Mount :
Tolerance :
±20%
Termination :
Radial
Tan Delta :
0.1
Height :
26mm
Lead Pitch :
5.0038mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
800mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.024 26.00mm
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
1.12A @ 10kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
800mA
Series :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
470µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Diameter :
13mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
280mOhm @ 120Hz