SEK3R3M200ST
Mfr.Part #
SEK3R3M200ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
2000 hours
Feature :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
200V
Height :
11.5mm
Mount :
PCB, Through Hole
Diameter :
6.3mm
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Series :
Dielectric Material :
Aluminium
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Dissipation Factor :
15 %
Published :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Tolerance :
±20%
Lead Diameter :
500 µm
Lead Length :
15mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60.32Ohm
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.0198mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
25 Weeks
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitance :
3.3μF
GENERAL PURPOSE
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
36mA
Lead Pitch :
2.5mm