SDT30B100D1-13
Mfr.Part #
SDT30B100D1-13
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO252
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Diode Type :
Schottky
Reverse Current-Max :
120μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850mV @ 30A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature (Max) :
175°C
Terminal Form :
Gull wing
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
Number of Terminations :
2
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
22 Weeks
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Configuration :
Single
Surface Mount :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
120μA @ 100V
Package / Case :
Application :
FAST SOFT RECOVERY
Output Current-Max :
30A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Position :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
Number of Phases :
1
Non-rep Pk Forward Current-Max :
130A
Datasheets
SDT30B100D1-13
Diodes Incorporated SDT30B100D1-13
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 850mV @ 30A -55°C~175°C 120μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
SDT30B100D1-13 Overview
When the maximum reverse current is allowed, it reaches 120μA.The maximum output current is 30A.
SDT30B100D1-13 Features
A maximum reverse current of 120μA
30A is the maximum value
SDT30B100D1-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SDT30B100D1-13 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB