SDT30150GCT
Mfr.Part #
SDT30150GCT
Package / Case
TO-220-3
Description
TRENCH SCHOTTKY RECTIFIER GEN II
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Reverse Leakage @ Vr :
8 µA @ 150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880 mV @ 15 A
Packaging :
Tube
Brand :
Product :
Schottky Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
15A
Diode Type :
Schottky
RoHS :
Details
Package / Case :
TO-220-3
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Series :
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Package :
Tube
Product Status :
Active
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Datasheets
SDT30150GCT
Diodes Incorporated SDT30150GCT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C ~ 175°C TO-220-3 Through Hole
SDT30150GCT Overview
SDT30150GCT Features
SDT30150GCT Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SDT30150GCT applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23