SDT20A100CTFP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDT20A100CTFP
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A ITO220AB
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Number of Terminations :
3
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Phases :
1
Package / Case :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 100V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Single
Surface Mount :
No
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Output Current-Max :
10A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
670mV @ 10A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature (Max) :
150°C
Number of Elements :
2
ECCN Code :
EAR99
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
HTS Code :
Application :
FAST SOFT RECOVERY
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Reverse Current-Max :
100μA
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
Schottky
Non-rep Pk Forward Current-Max :
200A
Packaging :
Tube
Datasheets
SDT20A100CTFP
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 2-Element TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
SDT20A100CTFP Overview
It is important to use a forward voltage monitoring system and to ensure that the forward voltage does not exceed 100μA volts.A maximum output voltage of 10A can be supported.
SDT20A100CTFP Features
a forward voltage of 100μA
a forward voltage of 100μA
a maximum output voltage of 10A
SDT20A100CTFP Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SDT20A100CTFP applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23