SDT20120VCT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDT20120VCT
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 10A TO220AB
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Published :
Reverse Current-Max :
120μA
Packaging :
Tube
Diode Type :
Schottky
Number of Phases :
1
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
TO-220-3
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
120V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
3
Non-rep Pk Forward Current-Max :
120A
Output Current-Max :
10A
Operating Temperature (Max) :
150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
120V
JESD-609 Code :
e3
Reverse Test Voltage :
120V
Number of Elements :
2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
120μA @ 120V
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Application :
FAST SOFT RECOVERY
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
17 Weeks
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
860mV @ 10A
Breakdown Voltage-Min :
120V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
SDT20120VCT
Diodes Incorporated SDT20120VCT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 2-Element TO-220-3 Through Hole
SDT20120VCT Overview
Monitoring of the forward voltage is advised, and the forward voltage should not exceed 120μA volts.A maximum output voltage of 10A is supported by array.
SDT20120VCT Features
a forward voltage of 120μA
a forward voltage of 120μA
a maximum output voltage of 10A
SDT20120VCT Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SDT20120VCT applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23