SDR0703-4R7KL
Mfr.Part #
SDR0703-4R7KL
Description
FIXED IND 4.7UH 1.5A 100MOHM SMD
Fixed Inductors
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount
Base Part Number :
SDR0703
Factory Lead Time :
18 Weeks
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Test Frequency :
100kHz
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Inductance :
4.7μH
Termination :
SMD/SMT
Current Rating (Amps) :
1.5A
Width :
4.4958mm
Depth :
4.7mm
DC Current :
1.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
6.5024mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height :
2.6924mm
Shielding :
Unshielded
Series :
SDR0703
Size / Dimension :
0.256Lx0.177W 6.50mmx4.50mm
Height Seated (Max) :
0.106 2.70mm
Current - Saturation :
2.1A
Max DC Current :
1.5A
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
Not
Tolerance :
±10%
Q @ Freq :
20 @ 7.96MHz
Q Factor :
20
Min Operating Temperature :
-40°C
Current Rating :
1.5A
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Datasheets
SDR0703-4R7KL
Bourns, Inc. SDR0703-4R7KL
SDR0703-4R7KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD