SDR0302-150ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDR0302-150ML
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 15UH 650MA 400MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packing Method :
TR
RMS Current (Irms) :
650mA
HTS Code :
Q Factor :
20
Test Frequency :
1kHz
Number of Pins :
2
DC Current :
650mA
Number of Terminations :
2
Type :
Wirewound
Size / Dimension :
0.118Lx0.110W 3.00mmx2.80mm
Inductance :
15μH
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
32MHz
Height :
2.5mm
Shielding :
No
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e2
Published :
Material - Core :
Ferrite
REACH SVHC :
No SVHC
Resistance :
400mOhm
Inductance Tolerance :
20%
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Diameter :
3mm
Package / Case :
Nonstandard
Series :
SDR0302
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Current - Saturation :
800mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
650mA
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Q @ Freq :
20 @ 2.52MHz
Radiation Hardening :
No
Max DC Current :
650mA
Depth :
3.1mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Military Standard :
Not
Datasheets
SDR0302-150ML
Bourns, Inc. SDR0302-150ML
SDR0302-150ML datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD