SDR0703-471KL
Mfr.Part #
SDR0703-471KL
Description
FIXED IND 470UH 130MA 7 OHM SMD
Tolerance :
±10%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
33
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Current Rating :
130mA
Published :
Pbfree Code :
yes
Shielding :
No
Military Standard :
Not
Type :
Wirewound
Depth :
4.7mm
Height :
2.7mm
Special Feature :
Q MEASURED AT 0.796 MHZ
Series :
SDR0703
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Test Frequency :
100kHz
Q Factor :
33
Ferrite
Case/Size Code :
Mount :
Surface Mount
Q @ Freq :
33 @ 796kHz
Height Seated (Max) :
0.106 2.70mm
Current - Saturation :
160mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e2
DC Current :
130mA
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Max DC Current :
130mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
7Ohm Max
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Inductance :
470μH
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.256Lx0.177W 6.50mmx4.50mm
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
5MHz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packing Method :
TR
HTS Code :
Datasheets
SDR0703-471KL
Bourns, Inc. SDR0703-471KL
SDR0703-471KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD