SDR0604-390KL
Mfr.Part #
SDR0604-390KL
Description
FIXED IND 39UH 800MA 320MOHM SMD
Stock
793
In Stock :
793
Tolerance :
±10%
Height :
4.8mm
Series :
SDR0604
Resistance :
320mOhm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.189 4.80mm
Shielding :
Unshielded
JESD-609 Code :
e2
Frequency - Self Resonant :
13MHz
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
Published :
2006
Q @ Freq :
24 @ 2.52MHz
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
HTS Code :
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
Max DC Current :
800mA
Q Factor :
24
DC Current :
800mA
Current - Saturation :
1A
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.228Lx0.228W 5.80mmx5.80mm
Construction :
Chip
Current Rating :
800mA
Terminal Shape :
ONE SURFACE
DC Resistance (DCR) :
320mOhm Max
Factory Lead Time :
18 Weeks
Inductance Tolerance :
10%
Inductance :
39μH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
24
Surface Mount
Depth :
5.8mm
Test Frequency :
1kHz
Datasheets
SDR0604-390KL
Bourns, Inc. SDR0604-390KL
SDR0604-390KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD