SDR0503-181KL
Mfr.Part #
SDR0503-181KL
Description
FIXED IND 180UH 300MA 2.3OHM SMD
Fixed Inductors
RMS Current (Irms) :
300mA
Series :
SDR0503
Inductance :
180μH
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
40 @ 796kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Inductance Tolerance :
10%
DC Current :
300mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Max DC Current :
300mA
Current Rating :
300mA
Current - Saturation :
350mA
Frequency - Self Resonant :
7MHz
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
2.3Ohm Max
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.130 3.30mm
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.197Lx0.189W 5.00mmx4.80mm
Number of Functions :
1
Nonstandard
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
HTS Code :
Diameter :
5mm
Test Frequency :
1kHz
Q Factor :
40
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Military Standard :
Not
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
JESD-609 Code :
e2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Depth :
5.1mm
Type :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Height :
3mm
Published :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Datasheets
SDR0503-181KL
Bourns, Inc. SDR0503-181KL
SDR0503-181KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD