SDR0503-150ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDR0503-150ML
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 15UH 1.05A 190MOHM SMD
Stock
593
In Stock :
593
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Max DC Current :
1.05A
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Resistance :
190mOhm
Shielding :
No
Inductance :
15μH
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Published :
2006
Inductance Tolerance :
20%
RMS Current (Irms) :
1.05A
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.197Lx0.189W 5.00mmx4.80mm
Height Seated (Max) :
0.130 3.30mm
Package / Case :
Nonstandard
Number of Pins :
2
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Type :
Wirewound
DC Current :
1.05A
HTS Code :
Test Frequency :
1kHz
Current Rating :
1.26A
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
190mOhm Max
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Q Factor :
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Radiation Hardening :
No
Height :
3mm
Construction :
Chip
Series :
SDR0503
Frequency - Self Resonant :
27MHz
JESD-609 Code :
e2
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
5.1mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Q @ Freq :
20 @ 2.52MHz
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
Not
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
SDR0503-150ML
Bourns, Inc. SDR0503-150ML
SDR0503-150ML datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD