SDR0503-100M
Mfr.Part #
SDR0503-100M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 10UH 1.3A 130 MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
10μH
Number of Functions :
1
HTS Code :
Package / Case :
Nonstandard
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Max DC Current :
1.3A
RMS Current (Irms) :
1.3A
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
Size / Dimension :
0.197Lx0.189W 5.00mmx4.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current :
330mA
Military Standard :
Not
Series :
SDR0503
Type :
Wirewound
JESD-609 Code :
e2
Resistance :
130mOhm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Depth :
5.1mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Test Frequency :
1kHz
Shielding :
No
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Construction :
Chip
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
18 Weeks
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
30MHz
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Material - Core :
Ferrite
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Height Seated (Max) :
0.130 3.30mm
DC Current :
1.3A
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Q @ Freq :
10 @ 2.52MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Height :
3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
1.6A
Q Factor :
10
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Inductance Tolerance :
20%
Datasheets
SDR0503-100M
Bourns, Inc. SDR0503-100M
SDR0503-100ML datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD