SDR0403-471KL
Mfr.Part #
SDR0403-471KL
Description
FIXED IND 470UH 130MA 7 OHM SMD
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Material - Core :
Ferrite
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Type :
Wirewound
Test Frequency :
1kHz
Number of Pins :
2
Current - Saturation :
190mA
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Depth :
4.3mm
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
7Ohm Max
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Q @ Freq :
50 @ 796kHz
Current Rating :
130mA
Inductance :
470μH
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Factory Lead Time :
18 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Package / Case :
Nonstandard
Inductance Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
Shielding :
No
JESD-609 Code :
e1
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Resistance :
7Ohm
Q Factor :
50
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Current :
130mA
Pbfree Code :
yes
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Number of Functions :
1
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Published :
Height :
3.2mm
Case/Size Code :
Surface Mount
Max DC Current :
130mA
Series :
SDR0403
Frequency - Self Resonant :
3MHz
RMS Current (Irms) :
130mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
SDR0403-471KL
Bourns, Inc. SDR0403-471KL
SDR0403-471KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD