SDR0302-6R8ML
Mfr.Part #
SDR0302-6R8ML
Description
FIXED IND 6.8UH 1A 180 MOHM SMD
Tolerance :
±20%
Current Rating :
1A
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Test Frequency :
1kHz
Height :
2.5mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
DC Current :
1A
Size / Dimension :
0.118Lx0.110W 3.00mmx2.80mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
18
Frequency - Self Resonant :
40MHz
HTS Code :
Q Factor :
18
Current - Saturation :
1.2A
Inductance :
6.8μH
Inductance Tolerance :
20%
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
Number of Pins :
Diameter :
3mm
RMS Current (Irms) :
1A
Depth :
3.1mm
Max DC Current :
1A
Q @ Freq :
18 @ 7.96MHz
Resistance :
180mOhm
Datasheets
SDR0302-6R8ML
Bourns, Inc. SDR0302-6R8ML
SDR0302-6R8ML datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD