SDR0302-270ML
Mfr.Part #
SDR0302-270ML
Description
FIXED IND 27UH 480MA 750MOHM SMD
Size / Dimension :
0.118Lx0.110W 3.00mmx2.80mm
DC Current :
480mA
Tolerance :
±20%
Depth :
3.1mm
Diameter :
3mm
Height :
2.5mm
Q Factor :
23
Q @ Freq :
23 @ 2.52MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Test Frequency :
1kHz
DC Resistance (DCR) :
750mOhm Max
Current Rating :
480mA
Inductance Tolerance :
20%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
23
Current - Saturation :
550mA
Case/Size Code :
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Inductance :
27μH
RMS Current (Irms) :
480mA
Max DC Current :
480mA
Datasheets
SDR0302-270ML
Bourns, Inc. SDR0302-270ML
SDR0302-270ML datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD