SDR0302-1R5MXL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDR0302-1R5MXL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
MAGNETICS - NON-SHIELDED POWER I
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Ferrite
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Current Rating (Amps) :
1.9 A
Product Category :
Power Inductors - SMD
Diameter :
3 mm
Q @ Freq :
23 @ 7.96MHz
Brand :
Bourns
Core Material :
Ferrite
Type :
Drum Core, Wirewound
Saturation Current :
2.3 A
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
2.3A
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Height - Seated (Max) :
0.110 (2.80mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Standard
Package / Case :
Nonstandard
Supplier Device Package :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Non-Compliant
Bourns
Frequency - Self Resonant :
95MHz
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Application :
Power
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Ratings :
Length :
2.5 mm
Product Type :
Fixed Inductors
Product :
Power Inductors
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Product Status :
Active
Self Resonant Frequency :
95 MHz
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
20 %
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.118 L x 0.110 W (3.00mm x 2.80mm)
Series :
SDR0302
Inductance :
1.5 uH
Datasheets
SDR0302-1R5MXL
SDR0302-1R5MXL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD