SDM1L40P1-7
Mfr.Part #
SDM1L40P1-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
POWERDI®123
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A POWERDI123
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Additional Feature :
LOW POWER LOSS
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Flat
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
17 Weeks
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Output Current-Max :
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
450mV @ 1A
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Capacitance @ Vr, F :
63pF @ 10V 1MHz
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
40V
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Diode Type :
Schottky
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 40V
Number of Terminations :
2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Connection :
CATHODE
Published :
Package / Case :
POWERDI®123
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Configuration :
Single
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
SDM1L40P1-7
Diodes Incorporated SDM1L40P1-7
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 450mV @ 1A 100μA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) POWERDI®123 Surface Mount
SDM1L40P1-7 Overview
In terms of output current, 1A is the maximum value.
SDM1L40P1-7 Features
1A is the maximum value
SDM1L40P1-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SDM1L40P1-7 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB