SDM10K45-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDM10K45-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 0.1A SOD323
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
450mV @ 10mA
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation :
200mW
Current Rating :
100mA
Radiation Hardening :
No
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Published :
Diode Type :
Schottky
Number of Pins :
2
Diode Element Material :
SILICON
Lead Free :
Lead Free
Peak Reverse Current :
1μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Current - Average Rectified (Io) :
100mA DC
Output Current :
100mA
Pin Count :
3
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Length :
1.8mm
Polarity :
Standard
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
3
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Weight :
4.904468mg
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
1A
Capacitance @ Vr, F :
6pF @ 10V 1MHz
Terminal Position :
Dual
Width :
1.4mm
Max Power Dissipation :
200mW
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1A
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, HIGH SPEED SWITCH
Voltage - Rated DC :
45V
Height :
1mm
Forward Current :
100mA
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
Capacitance :
6pF
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
SDM10K45
Max Operating Temperature :
125°C
Power Rating :
200mW
Forward Voltage :
450mV
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 10V
Average Rectified Current :
100mA
Mount :
Surface Mount
Datasheets
SDM10K45-7
Diodes Incorporated SDM10K45-7
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 450mV @ 10mA -40°C~150°C 1μA @ 10V 3-Termination Tape & Reel (TR) SC-76, SOD-323 Surface Mount
SDM10K45-7-F Overview
There is no power rating, which means real power is given in watts, and apparent power is given in volt-amperes.A rectified current of 100mA volts is averaged for this device.During its primary action, this device produces no heat.A value of 100mA is the maximum forward current that can be allowed.In terms of energy loss, electronic or electrical devices produce the least amount of 200mW heat (energy).This fuse has a current rating of 100mA, which is the maximum current that will not deteriorate the fuse element over a long period.A device that has a capacitance of 6pF can provide a value of 6pF.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 1μA.
SDM10K45-7-F Features
an average rectified current of 100mA volts
the least amount of 200mW heat (energy loss)
a current rating of 100mA
the peak reverse is 1μA
SDM10K45-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SDM10K45-7-F applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB