SDM1A30CSP-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDM1A30CSP-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
2-XDFN
Datasheet
Download
Description
SCHOTTKY DIODE X3-WLB1006-2
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Type :
Schottky
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PBCC-N2
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
30V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Elements :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
150°C
Package / Case :
2-XDFN
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
NO LEAD
Case Connection :
ANODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 30V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
525mV @ 1A
Capacitance @ Vr, F :
40pF @ 4V 1MHz
Terminal Position :
BOTTOM
Output Current-Max :
1A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
SDM1A30CSP-7
Diodes Incorporated SDM1A30CSP-7
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 525mV @ 1A -55°C~150°C 100μA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) 2-XDFN Surface Mount
SDM1A30CSP-7 Overview
As far as output current is concerned, 1A is the maximum.
SDM1A30CSP-7 Features
1A is the maximum value
SDM1A30CSP-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SDM1A30CSP-7 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB